Ako pretvoriť sklenenú dózu na vianočnú vázu Pridajte komentár

Vianočné dekorácie sú špeciálnym spôsobom, ako vyjadriť radosť a vzrušenie z týchto nádherných sviatkov. Sviatočné obdobie je ideálnou príležitosťou na kreativitu a dodanie osobitosti vášmu domovu prostredníctvom DIY dekorácií.

V tomto článku vám priblížim, ako som pomocou dekoračnej formy, farieb a trochou kreativity vyrobila z obyčajnej sklenej dózy nádhernú vianočnú vázu.

DIY (urob si sám) vianočné dekorácie

Vlastnoručne vyrobené vianočné dekorácie sú dokonalým spôsobom, ako dodať svojmu domovu v tejto sviatočnej sezóne osobný nádych. Kreatívny potenciál sviatočných dekorácií, ktoré si môžete vyrobiť sami, je neobmedzený. Vlastnoručne vyrobená dekorácia má vďaka
svojmu jedinečnému charakteru oveľa väčšiu hodnotu ako akákoľvek dekorácia kúpená v obchode – je to ako poslať do sveta kúsok vlastného ducha so sviatočnými želaniami pre svoju rodinu a priateľov!

Zo sklenej dózy vianočná váza

Popíšem vám presný postup a materiály, ktoré som použila pri pretvorení sklenej dózy na vianočnú vázu:

  • Na podobný projekt môžete použiť akúkoľvek sklenenú vázu alebo nádobu. Ja som použila 3,3 litrovú dózu z IKEI. Dózu pred začatím nezabudnite poriadne umyť, usušiť a odmastiť.

 

 

  • Celý povrch dózy som natrela základnou farbou French linen odtieň šedo-khaki. Pomocou “ťapkania” okrúhlym štetcom vznikne zaujímavá textúra.
  • Kým farba zaschla, pripravila som si odliatok formy Glorious Tree s motívom vianočného stromčeka. Na odliatok sa dá použiť modelovacia hmota, alebo aj roztopená náplň z tavnej pištole, živica, alebo iné materiály.

 

 

  • Hotový odliatok som opatrne nalepila na dózu pomocou kvalitného univerzálneho lepidla.
  • Keď lepidlo zaschlo, celú dózu som premaľovala farbou Old White, opäť technikou “ťapkania” pre vytvorenie textúry.
  • V miske som zriedila farbu French linen s trochou vody, plochým štetcom som postupne farbu nanášala okolo celého povrchu a hneď osušila handričkou, čo vytvorilo zaujímavý efekt. Po uschnutí som dózu jemne prebrúsila brúsnym papierom, aby bolo vidno aj podklad.
  • Kvôli ochrane som celú dózu prevoskovala svetlým voskom. Pomocou tmavého vosku som na stromčeku a po hornom obvode urobila patinu. Potom som metalickým voskom zvýraznila reliéf stromčeka a horný obvod.

 

Ako vidíte, z obyčajnej sklenej dózy si aj sami dokážete vytvoriť nádhernú vianočnú dekoráciu, ktorú môžete použiť napríklad ako dózu na medovník, vázu na čečinu, alebo len tak vystaviť a zapojiť do vianočnej výzdoby.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

− 1 = 2