Nevyhadzujte, recyklujte. Pridajte komentár

Prinášame Vám niekoľko jednoduchých tipov, vďaka ktorým zo starého dreveného nábytku vyčarujete jedinečné umelecké diela.

Druhý život nábytku alebo ako pretvoriť odpad na dizajnové kúsky

Situácia v dnešnom svete s dôrazom na environmentalistiku si priam vyžaduje čo najmenší odpad, recykláciu a využitie každého, aj na prvý pohľad nepoužiteľného kúsku oblečenia, doplnkov, či dreveného nábytku. Prečo kúpiť novú stereotypnú stoličku z Ikey, keď sa Vám doma povaľuje kvalitný drevený stolček ešte od starých rodičov, ktorý sa po novom nátere stane jedinečným a presne zapadne do Vášho dekóru? Prinášame Vám niekoľko jednoduchých tipov, vďaka ktorým zo starého vybavenia vyčarujete dokonalé umelecké diela.

Kvalitné drevo vydrží storočia

Ošúchaný náter staršieho stola alebo stoličky ešte nemusí znamenať ich koniec. Z vlastných skúseností vieme, že drevený nábytok vyrobený pred desaťročiami je častokrát oveľa kvalitnejší a trvácnejší ako dnešné alternatívy kúpené vo veľkoobchodoch. 

Vo väčšine prípadov nemusíte starý kúsok vôbec prebrúsiť, stačí ho poriadne umyť a odmastiť a namaľovať novými farbami podľa Vášho vlastného vkusu. Pre inšpiráciu si pozrite ako prerobiť jednoduchý drevený stolček do kuchyne. Na maľovanie dreveného nábytku odporúčame kvalitné ekologické kriedové farby Annie Sloan, vďaka ktorým sa stane metamorfóza nudného nábytku do dizajnových skvostov čistým potešením.

 

Nezabudnite na adekvátnu povrchovú úpravu

Pri správnej povrchovej úprave Vám drevený nábytok vydrží desaťročia. Pri dekoratívnych skrinkách, komodách, či poličkách Vám odporúčame na povrchovú úpravu vosk, ktorý zabezpečí fixáciu a odolnosť farby. Taktiež sa hodí do škandinávskeho a prímorského štýlu. 

Pri často používanom nábytku ako stoličky, stoly, či nočné stolíky odporúčame na povrchovú úpravu použiť lesklý alebo matný lak, ktorý zvyšuje odolnosť a ochranu. 

Na nábytok vystavený na slnku alebo v exteriéri použite lak s UV filtrom, vďaka ktorému farby na slnku nevyblednú. 

Na kusoch s detailmi, ako sú ornamenty alebo lišty, výborne vynikne glazúra, ktorá vytvorí hĺbku a posunie vaše projekty na novú kreatívnu úroveň. 

Vyzdobte starší drevený nábytok pomocou nových techník

Objavte nové spôsoby zdobenia nábytku a dekoratívnych kúskov pomocou techník, ktorými dosiahnete vyšší level dizajnu. Dekupáž je výtvarná technika, pri ktorej sa hodvábny papier naliepa na zvolené časti nábytku, pričom vláknitá textúra prinesie jemný a jedinečný vzhľad. Ak ste sa rozhodli skrinku či komodu premaľovať, vyskúšajte im dodať individuálny nádych pomocou ornamentov WoodUbend, ktoré sa dajú po zahriatí ohýbať, takže sa presne prispôsobia každému povrchu.

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

− 1 = 6