Maľovanie dyhy: Dodajte svojmu nábytku stratenú krásu vďaka Chalk Paint Pridajte komentár

Maľovanie dyhy je proces aplikácie farby alebo náteru na tenkú vrstvu dyhy, ktorá je prilepená na povrch nábytku alebo inej konštrukcie. V podstate môžeme povedať, že ide o takzvaný make-up pre váš nábytok. Dyha je vrchná časť materiálu, ktorá je zvyčajne
tvorená tenkým plátom dreva. Vďaka novému náteru tak môžete oživiť nábytok, ktorý už strácal na svojej atraktivite a začínal sa na ňom odrážať zub času. Dokážete tak dodať svojmu nábytku jeho stratenú krásu, zmeniť jeho dizajn a zároveň ušetriť aj peniaze za nákup nového kusu. Budete na to potrebovať minimum materiálu a výsledok bude určite stáť za to.

Kedy sa rozhodnúť pre maľovanie dyhy? 
Ako sme už na začiatku spomenuli, maľovanie dyhy dokáže zlepšiť celkový výzor staršieho nábytku. Toto sú 4 dôvody, prečo sa rozhodnúť pre nový náter:

  • Estetika: Pôvodný povrch a farba dyhy vám nemusia vyhovovať. Vďaka jej nafarbeniu tak budete môcť vzhľad prispôsobiť vašim preferenciám. Pri kúpe určitých typov nábytku totiž nemusíte nájsť presne rovnakú farbu či odtieň, ktorý ste si predstavovali.
  • Re-styling: V priebehu rokov môžete cítiť potrebu zmeniť dizajn vášho bytu alebo domu. Vďaka novému náteru v podobe maľovania dyhy tak môžete za minimum peňazí vykúzliť úplne iný dizajn priestoru. Nebudete tak musieť investovať stovky eur do nových častí
    nábytku, ale jednoducho si skrášlite a prispôsobíte ten starší.
  • Oprava poškodenia: Maľovanie dyhy dokáže dokonca skryť malé škrabance či iné nedokonalosti nábytku, ktoré vznikli počas používania.
  • Zjednotenie priestoru: Maľovanie dyhy sa častokrát používa aj na dosiahnutie konzistentného vzhľadu. Zjednotením farieb sa môže vylepšiť celkový vzhľad, najmä ak dyha pochádza z rôznych zdrojov a má rozdiely vo farbe či zrnitosti.

Dyhové dosky sú menej náchylné na deformáciu, ako napríklad tie, ktoré sú tvorené z masívneho dreva. Z tohto dôvodu býva častokrát aj elegantný nábytok pokrytý vrstvou dyhy. Existuje niekoľko druhov dýh na základe ich pôvodného materiálu.

Medzi najčastejšie používané patria drevené dyhy, ktoré sú tvorené rezaním alebo štiepením z polien. Nájdeme však aj inžiniersku alebo syntetickú dyhu, ktorá je vyrábaná pomocou rôznych materiálov. Vytváranie dyhy z rôznych materiálov má za úlohu napodobniť vzhľad
prírodného dreva.

Výber správnej farby 
Pri výbere farby sa zamerajte na to, aby ste vybrali farbu, ktorá je vhodná na maľovanie dyhy. Vďaka farbám Chalk Paint od Annie Sloan dokážete dosiahnuť dokonalý výsledok, ktorý oživí váš nábytok. Výber odtieňa záleží už len na vašich preferenciách a estetickom cítení.

Toto sú 4 dôvody, prečo sa rozhodnúť pre farbu Chalk Paint:

  • Priľnavosť a pokrytie: Chalk Paint je známa svojou vynikajúcou priľnavosťou na rôzne povrchy, vrátane dyhy. Drží na povrchu pevne bez potreby rozsiahleho základného náteru alebo brúsenia, čo z nej robí pohodlnú voľbu.
  • Všestrannosť: Chalk Paint je možné použiť na rôzne techniky maľovania, čo umožňuje využiť vlastnú kreativitu.
  • Minimálna príprava: Jednou z výhod Chalk Paint je, že často vyžaduje minimálnu prípravu. Chalk Paint možno aplikovať priamo na povrch nábytku či iného predmetu, čo šetrí čas a úsilie.
  • Matný povrch: Chalk Paint obvykle schne do matného povrchu, čo môže byť esteticky príjemné, pričom to taktiež pomôže skryť nedokonalosti alebo nepravidelnosti povrchu.

 

 

Ako postupovať? 
Výhodou maľovania dyhy je aj to, že je časovo nenáročné a nepotrebujete na neho veľa produktov. Na začiatok si pripravte kus nábytku, ktorý idete maľovať. Uistite sa, že je čistý a pripravený na ďalšiu manipuláciu. Odstráňte prach, mastnotu alebo akékoľvek iné nezrovnalosti nábytku, ktoré by mohli ovplyvniť celkový vizuál. Ak je súčasťou materiálu aj iný povrch, ktorý neplánujete farbiť, odmontujte ho alebo zakryte fóliou či maliarskou páskou. Ak napríklad plánujete maľovať dvere, zložte ich z pántov, odmontujte kľučky a dvere dočistite. Pred ďalším postupom je veľmi dôležité, aby bol nábytok stopercentne čistý. V niektorých prípadoch sa vyžaduje použitie brúsneho papiera alebo odmasťovača.
Myslite na to, že čím bude povrch hladší, tým krajší výsledok dosiahnete .
Následne môžete aplikovať farbu na vyčistený podklad. Farbu Chalk Paint je potrebné nanášať v dvoch vrstvách, aby sa dosiahol želaný výsledok. Pri nanášaní farby dbajte na to, aby bola farba rovnomerne rozotretá na všetkých miestach. Keď už budete mať dokončenú prvú vrstvu farby, nechajte ju vyschnúť 12-24 hodín. Dbajte na to, aby sa v procese schnutia farby nedostali na povrch žiadne nečistoty, čo by mohlo pokaziť celý proces farbenia.

Keď si budete istí, že je farba stopercentne suchá, môžete nanášať druhú vrstvu. Podľa požadovaného vzhľadu si môžete vybrať, či medzi farbením jemne obrúsite povrch, aby ste dosiahli hladší výsledok. Tento krok je však len voliteľný a nie je potrebné ho vykonávať pri každom farbení. Po zaschnutí poslednej vrstvy môžete naniesť ešte tenkú vrstvu finálneho laku , alebo číreho vosku, ktorý zjednotí povrch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

24 − 21 =