Jesenná výzdoba 2

Ako som si zo starých pančúch, betónu, povrazu a transferov vyrobila nádherné jesenné dekorácie

Máte jeden voľný večer, pár starých nepotrebných maličkostí, kúsok betónu zabudnutého v dielni a aspoň trochu kreativity? Potom máte všetko potrebné na výrobu krásnych betónových tekvičiek, ktoré autenticky vyzdobia váš domov či terasu do jesennej atmosféry. V tomto jednoduchom návode vám priblížim, ako si vytvoríte nádherné jesenné dekorácie.

Betónové tekvice

Na prípravu betónových tekvičiek potrebujete len štyri veci, ktoré určite všetci nájdete doma: Staré (ale nie deravé) silonky, cca dva metre jutového povrázku (nie veľmi tenký), krátky konárik a zmes na prípravu betónu.

Betónovú zmes si pripravte s vodou presne podľa návodu na obale, dajte si pozor, aby ste betón nemali príliš riedky. Zmes poriadne rozmiešajte vo vedre alebo v staršej mise a potom dobre utraste a niekoľkokrát poklepte, aby ste sa zbavili všetkých vzduchových bublín.

Pančuchu naplňte betónom do tvaru malej gule. Potom pančuchu na vrchu dobre zaviažte a pomocou povrázku vytvoríte textúru podobnú tekvici. Povrázok uviažte vertikálne okolo celej “tekvice” a stiahnite tak, aby sa zarezal približne jeden centimeter hlboko. Takto rozdelíte tekvicu na šesť až osem dielikov, čím dosiahnete požadovaný tekvicový tvar. Betón nechajte chvíľu usadnúť, potom odstrihnite vrchný uzol na pančuche a zasuňte navrch prútik ako stopku. Betónovú tekvicu nechajte vyzrieť aspoň 24 hodín, nie však na slnku, aby betón nepopraskal. Potom odstráňte špagáty aj silonku a hotovo!

Výzdoba pomocou transferov

Svoje nové betónové tekvičky môžete vystaviť len tak, alebo si ich skúste ešte vyzdobiť transfermi s jesennou tematikou! Tekvicu jednoducho namaľujte základnou farbou Old White.  Farbu nechajte zaschnúť, potom jednoducho transfer odlepte a naneste na tekvicu pomocou šúchania špachtľou, ktorá je súčasťou balenia. Dajte si pozor, aby ste transfer dobre naniesli po všetkých záhyboch tekvice. Krásne transfery s jesennou tematikou odporúčame Autumn essentials a Crunchy Leaves Forever, na menších tekvičkách krásne vynikne kruhový dizajn transferu Dried Wildflowers.

Ďalšie kreatívne rady a nápady

Namiesto betónu môžete použiť na výrobu tekvičiek aj sadru, dajte si ale pozor, pretože je oveľa krehkejšia ako betón. Ak sa rozhodnete pre sadru, odporúčame výrobu menších tekvičiek.

Alebo použite balón. Obyčajný balón nafúknite, potom previažte povrázkami tak ako pri betóne, aby ste vytvorili tvar tekvice. Potom na balón nalepte pomocou disperzného lepidla alebo škrobovej zmesi niekoľko vrstiev útržkov novinového papiera, nechajte poriadne zaschnúť a namaľujte!

Jesenné transfery nádherne vyniknú aj na hlinených džbánoch, misách, či drevenej lopatke, ktoré zaradíte do svojej jesennej výzdoby. Transfer Foliage collector dokonale zapadne do dekorácií na terase, aj v obývačke.

2 Komentáre

  1. Krásné podzimní dekorace!

    1. ?

      Tatiana Almášiová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

7 + 3 =