Jeseň prináša do našich domovov novú energiu spojenú s trendami v oblasti dekorácií. Bežné dni sa tak ako zázrakom menia na dni plné relaxu, tekvicového latte a vône sviečok. Tento nádherný čas si však viete spríjemniť aj tvorivou aktivitou, ktorá vám zútulní váš domov. Množstvo jesenných dekorácií vychádza konkrétne z halloweenskej tematiky, ktorá je zameraná hlavne na vyrezávanie tekvíc. V tomto článku si však ukážeme, že halloweenske tekvičky môžu vyzerať aj úplne inak. Vyskúšajte s nami výrobu betónovej tekvice a otvorte dvere svojej nespútanej kreativite.
Halloween inak – tradičné tekvice sú už OUT
Vyrezávanie tekvíc či výroba tekvicových girland je tradičnou súčasťou októbrových dní. Čo keby ste tento rok využili tekvicu výhradne na varenie a pri tvorbe siahli po niečom úplne inom? Vyrobte si vlastnú betónovú tekvicu, ktorej môžete prispôsobiť tvar, vzhľad a dokonca aj veľkosť. Stane sa tak dokonalou súčasťou vášho nábytku a bytovej dekorácie. Navyše výroba je veľmi jednoduchá a je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Dosiahnete tak dokonalú jesennú aktivitu, ktorá preverí vaše kreatívne schopnosti.
Nebojte sa experimentovať
Napriek tomu, že môžete mať pocit, že jesenné dekorácie majú veľmi tradičnú formu, môže to byť aj úplne inak. Čo keby ste tento rok upustili od známych a tradičných spôsobov a vyskúšali niečo úplne iné? Dosiahnete tak dokonalý výsledok a vaša kreatívna duša zažije ďalšie desiatky minút strávených tvorením. Navyše do zdobenia a vytvárania môžete prizvať aj svojich blízkych a zažijete tak nezabudnuteľné chvíle. A bonus? Váš výsledok ohromí každého, kto navštívi váš domov.
Napriek tomu, že vám prikladáme podrobný návod, ako postupovať, sa vašej kreativite medze nekladú. Tvar vašej tekvičky nemusí byť tradičný, kľudne môžete experimentovať s rôznymi tvarmi či veľkosťami. To platí taktiež aj o samotnej farbe. Že tekvice musia byť oranžové? To už zďaleka nie je pravda, minimálne nie v oblasti bytových dekorácií. Farbu môžete prispôsobiť k vášmu nábytku, vďaka čomu dosiahnete dokonalé spojenie. Vaše deti zas môžu využiť tú najpestrejšiu paletu farieb a vyblázniť tak svoju kreatívnu dušu.
Betónová tekvica – krok po kroku
Výroba betónovej tekvice vám zaberie niekoľko hodín a vzhľadom na schnutie je vhodné si na túto aktivitu vyhradiť aj viac dní po pár hodinách. Dôležité je tiež zvoliť vhodné miesto, ktoré vám zabezpečí dostatok priestoru a vhodné vetranie. Najlepšie je preto na prvé fázy tvorby využiť terasu či záhradu. Proces kreslenia a tvorenia je následne možné vykonávať kdekoľvek.
Čo budete potrebovať:
- Suchý betón – dajte si pozor, aby nebol po záruke, pretože by mohol ovplyvniť finálny vzhľad produktu.
- Voda
- Pančucha
- Ochranné rukavice
- Špagát
- Vedro alebo menší kvetináč
- Kartón, podložku alebo obrus na ochranu prostredia, kde budete tekvicu vyrábať
- Farby na maľovanie a zdobenie tekvice
- Lak na zafixovanie finálneho výsledku
Ako postupovať?
Krok č. 1: Pripravte si prostredie
Ešte pred samotnou výrobou vašej betónovej tekvice je dôležité si pripraviť prostredie, kde budete tekvicu vyrábať. Ako sme už spomínali, na proces betónovania je vhodné zvoliť terasu či záhradu. Dokonalý výsledok však môžete dosiahnuť aj u vás doma, avšak je nutné si dávať pozor a dodržiavať všetky opatrenia. V prvom rade si prikryte stôl, na ktorom idete vytvárať tekvicu, ochranným obrusom či kartónom. Nezabúdajte však na to, že môže dôjsť k poškodeniu, takže využívajte skôr látky, ktoré môžete zničiť; najlepšie je však zvoliť hrubý kartón, ktorý po dokončení kreatívnej aktivity vyhodíte. Keď už máte nachystanú ochranu na váš stôl, pripravte si všetky potrebné produkty na výrobu a nasaďte si ochranné rukavice.
Krok č. 2: Výroba vašej tekvice a proces betónovania
Odstrihnite si pančuchu na polovicu a navlečte ju na kvetináč alebo vedierko. V miske zmiešajte suchý betón s vodou podľa pokynov na obale. Zmes by mala mať konzistenciu ako hustá kaša. Následne nalejte pripravenú hmotu do prevlečenej pančuchy pomocou naberačky. Množstvo pridaného betónu závisí od veľkosti tekvice. Keď už budete mať naliate potrebné množstvo betónu, tak pančuchu opatrne vyberte na stôl a zaviažte.
Krok č. 3: Tvarovanie tekvice
Teraz prichádza čas na vaše kreatívne vyžitie a vytvorenie tvaru vašej tekvičky. Zvoliť môžete buď tradičný tvar tekvice, ktorý dosiahnete pomocou umiestnenia špagátov okolo tekvice. Odstrihnite si 3 dlhšie kusy špagátu a rozložte ich tak, aby vám vznikol požadovaný tvar. Následne ich obviažte okolo naplnenej pančuchy. Dosiahnete tak tradičný mesiačikovitý tvar. Kľudne však môžete vytvoriť aj iné tvary. Napríklad na vrch tekvice môžete pomocou špagátu vytvoriť aj druhú menšiu tekvicu, ktorá bude ležať na tej väčšej. Prípadne môžete špagátom vytvoriť na povrchu menšie guličky, ktoré budú vyzerať ako bradavice. Výber je už len na vás.
Keď budete mať produkt vytvorený do vami považovaného tvaru, nechajte betón stvrdnúť.
Krok č. 4: Dekorovanie a maľovanie betónovej tekvice
Keď betón zaschne, opatrne odstráňte špagát a pančuchu. Teraz sa už môžete pustiť do maľovania podľa vašich predstáv. Je dôležité si vybrať kryciu farbu, ktorá je vhodná aj na betón. Využiť môžete napríklad kriedové farby od Annie Sloan, ktoré dosiahnu ideálny výsledok. My sme pri tvorbe využili kombináciu oranžovej a krémovej, čím sa nám podarilo dosiahnuť dve rozličné farby tekvice.
Po nanesení základnej vrstvy môžete pri zdobení pokračovať už či farbami či transfermi v rôznych jesenných dizajnoch. Pokiaľ ešte neviete, čo je transfer, tak ide o techniku, pri ktorej sa vzor alebo obrázok prenesie z papiera na povrch nábytku alebo dekorácie. Na samotnú tekvicu teda nebudete musieť maľovať, ale doslova na ňu prenesiete svoj obľúbený dizajn. Aplikácia je navyše veľmi jednoduchá – stačí transfer priložiť na tekvicu a šúchať pomocou drevenej špachtličky. Po pár sekundách máte hotový dokonalý a originálny dizajn.
Krok č. 5: Tieňovanie a vyrábanie lístkov
Ak sa vám zdá, že vaša tekvička je stále príliš obyčajná, môžete k nej pridať jednoduché tieňovanie pomocou patinovacieho vosku. Stačí umiestniť malé množstvo vosku do záhybov tekvice a dosiahnete jedinečný výsledok.
Posledným krokom je vytvorenie lístkov, ktoré sa pripevnia na vrch tekvice. Vytvoriť ich môžete z modelovacej hmoty alebo za použitia živice, ktorá sa vyleje do formy. Vzhľadom na to, že lístky sú veľmi malé, je pomerne ťažké ich tvarovať z modelovacej hmoty, preto je omnoho jednoduchšie použiť formy v tvare listu. Keď vám hmota zaschne, môžete ju namaľovať zelenou farbou a následne prilepiť tavnou pištoľou na vrch tekvice. Na záver môžete ešte celý výsledok zalakovať a voilà, vaša halloweenska tekvička je na svete.
Kompletný návod výroby a zdobenia tekvice nájdete aj na našom tiktoku. Nezabudnite nás sledovať.